0850 885 1 882 0 530 462 96 89 info@ilpasol.com.tr

Çeltikçi´de solucan gübresi üretimine adım adım yaklaşılıyor


 Kamil Çağlar Ergin´in müdür vekilliğini yaptığı Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında, 3,5 ay kadar önce üretime başlayan tesisteki kırmızı Kaliforniya solucan sayısı 200 bine ulaştı.
 Müdürlüğün bünyesinde “Ziraat Teknikeri” olarak görev yapan Hatice Kayıkçı, ilk altı ayda solucan sayısını artırmayı ve bir yıl sonra bir milyon 600 bin solucana ulaşmayı hedeflediklerine işaret ederken şu bilgiyi verdi:


 “Solucanlarımızı, diğer üreticilerin yaptığı gibi yanmış hayvan gübresiyle değil, tamamıyla evsel atıklarla besliyoruz. Erdek´teki çay bahçelerinden çay posaları topluyoruz. Bir yıl sonra solucan sayımız bir milyonu bulduğunda, ciddi şekilde gübre üretimimiz başlayacak. Bu gübreyi denemek için tesisimizin yanında hobi bahçeleri oluşturduk. Burada, solucan gübresiyle her çeşit kış sebzesi üretimine başlayacağız. Yine burada yerli tohum üretimini ve tohum bankacılığını gerçekleştirmek istiyoruz.”


 Tesisin altıncı ayında iki adet solucan üretim makinesi daha alacaklarını vurgulayan Kayıkçı, kendilerine, Edincik´te solucan gübresi tesisi bulunan İlknur Pazarcık´ın danışmanlık yaptığını sözlerine ekledi.
 Haber : Önder Balıkçı

Haberin Linki İçin Tıklayınız >>

Sosyal Medya
Blog
İletişim Bilgileri
Telefon
0850 885 1 882 - 0 530 462 96 89
E-Mail
info@ilpasol.com.tr
Adres
Edincik Mh. Karabacak Satköy Mevkii No:55 Bandırma / Balıkesir / TÜRKİYE