0850 885 1 882 0 530 462 96 89 info@ilpasol.com.tr

‘Kadınlar bu işi sevdi’


Yılın son günü Ali Ağaoğlu’nun Boğaz’a nazır köşkünde/çiftliğinde kahvaltı ediyoruz. Bir yandan da bahçesine yaptırdığı 8 metre yüksekliğindeki Atatürk heykelinin etrafında dolaşan geyikleri seyrediyoruz. Aile dostu Beyhan Benardete çıkageliyor. Beyhan Hanım kamuoyunda daha çok“ünlü golfçü” kimliğiyle bilinir; iş insanı profili öne çıkmaz. Aslında yoğun bir işkadınıdır: İstanbul ve çevresi başta olmak üzere Türkiye’deki kupon fabrika, işyeri arazileri ve gayrimenkulleri pazarlar.

Pek bir heyecanlıydı. Bu kez toprağın üstündeki yapıları değil, kendisini merkeze almış. Kırmızı California solucanı ve gübresini üretmek üzere Balıkesir’in Gönen İlçesi’nde, 6 dönüm arazide bin metrekare kapalı alanda tesis yatırımına başlamış. Oğlu Adilcan Benardete işin başında.İbrahim Tatlıses’in fizik tedavisine destek veren masör dostları Filiz Piştof’un da hissedar olduğu Ecoreform’u kurmuşlar. Ayda 100 ton kırmızı solucan gübresi üretecekler.

Beyhan Hanım’a bu konuda Riverm Kompost Vermikompost şirketi danışmanlık hizmeti veriyor. Riverm, Ukrayna- Türk ortak girişimi olarak, 2013’ten bu yana Tekirdağ’da üretim yapıyor. Böylece Tekirdağ’da solucan gübresi üretimi yaygınlaşıyor. Doğadaki “zararlı mikroorganizmaları”yiyerek dışkısıyla toprağı besleyen solucanlara en çok kadın ve genç girişimciler ilgi gösteriyor.

ÇOK SERMAYE GEREKMİYOR

İnternette gezindiğimde çok sayıda kadın girişimci karşıma çıkıyor. Muğla’da Çiğdem Gün ve Harika Durgut; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği eğitimlere katılıp kırmızı California solucanı gübresi üretmeye başlamış.

İlknur Pazarcık Bandırma’da 5 milyon adet solucanın bulunduğunu ve bunlardan ortalama 20 ton gübre ürettiğini söylüyor.

2012 yılında KOSGEB’den aldığı kredi ile bu projeyi yaşama geçiren Pazarcık, “Solucan gübresini, her çiftçi üretebilir” diye açıklama yapmış... Beyhan Hanım bu ilgiyi, “Az sermaye ile sürdürülebilir bir iş modeli kurulabiliyor” diye yorumluyor.

Haberin Linki İçin Tıklayınız >>

Sosyal Medya
Blog
İletişim Bilgileri
Telefon
0850 885 1 882 - 0 530 462 96 89
E-Mail
info@ilpasol.com.tr
Adres
Edincik Mh. Karabacak Satköy Mevkii No:55 Bandırma / Balıkesir / TÜRKİYE