0850 885 1 882 0 530 462 96 89 info@ilpasol.com.tr

Neden Eisenia Foetida Cinsi Solucan?


Toprak solucanları da iyi bir havalandırma aracıdır. Ancak bu cins solucanlar daha iri olduklarından çabuk hareket edemezler ve yedikleri besin maddelerinin tamamını dışkı olarak çıkartmaz, bir bölümünü, büyük olduklarından, kendi ihtiyaçları için kullanırlar. Çabuk üremez ve üretmezler.

Oysa Eisenia Foetida cinsi solucanlar kültür solucanlarıdır. Daha ince olduklarından hareket kabiliyetleri daha fazladır. Daha çok galeri açabilirler. Daha çok doğurganlığa sahiptir ve süratle çoğalırlar. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda artacak ve hızlı bir kompostlaştırma yapacaklardır. Daha dirençlidirler ve sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayıları daha fazladır. Daha kaliteli bir gübre elde etmenizi sağlarlar.

İndian Blue Worm ( Mavi Solucan) Nedir?

Zaman zaman Malezya Mavisi veya Hint Mavisi olarak da anılan Mavi Solucanlar hâlihazırda Asya, Avustralya ve diğer tropikal bölgelerde solucan humusu üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Bu küçük kompost solucanı, ışık altında görünür olan mavi parlaklığıyla tanınmaktadırlar. Mavi solucanlar, daha fazla üretici tarafından nihai kompost solucanı olarak kabul görerek Kuzey Amerika’ya kadar yayılım göstermektedir. Mavi solucanlar tipik olarak yaklaşık 6-7 cm’den daha fazla büyümeyen küçük solucanlardır ve kırmızı solucanlardan daha incedirler. Mavi solucanlar, kırmızı solucanların birçok özelliğine aynen sahiptir; gerçekte sıklıkla kırmızı solucanlarla karıştırılmaktadır. Mavi solucanlar doğal olarak iyi bir kompost solucanıdır, fakat sadece doğru koşullar sağlandığında. İştahları kabarıktır bunun için kırmızı solucanlara göre daha fazla yem tüketirler ve kırmızı solucanlara göre hızlı ürerler.

Mavi solucanlar çok hızlı üremektedirler. Yumurtadan bir kez çıktıktan sonra iki aydan daha kısa bir zaman içinde cinsel erişkinliğe erişmekte ve üreyebilmektedir. İdeal koşullar altında erişkin mavi solucanlar, haftalık olarak yaklaşık 19 kokon üretmektedir. Bunlar sadece temel yönergelerdir ve üreme oranlarını etkileyen birçok faktör söz konusudur. Bu faktörler arasında besin kaynakları, ısı ve nem koşulları yer almaktadır.

Mavi Solucanın Yiyeceği

Mavi solucanlar sebze ve meyve atıklarının ve bahçe süprüntülerinin kompostlanmasında son derece etkilidirler. Mavi solucanı beslemek çok basittir. Atıkları, beslenme kabında yer alan yataklama malzemesinin içine basitçe gömmeniz yeterlidir.

Sosyal Medya
Blog
İletişim Bilgileri
Telefon
0850 885 1 882 - 0 530 462 96 89
E-Mail
info@ilpasol.com.tr
Adres
Edincik Mh. Karabacak Satköy Mevkii No:55 Bandırma / Balıkesir / TÜRKİYE