0850 885 1 882 0 530 462 96 89 info@ilpasol.com.tr

Solucan Gübresi (Vermikompost)


Solucan gübresi sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılıp parçalanarak, solucanlar tarafından sindirilip dışkı olarak elde edilmesiyle oluşan organik gübredir. Solucanlar toprak altında yaşamlarını sürdürürken, patojenlere karşı oldukça etkili bir bağışıklık sistemi oluşturmuşlardır.

Solucanların dışkılarından elde edilen solucan gübresi, sebze, meyve ve genel olarak bitkilerin verim, kalite ve dayanıklılığını arttırıp aynı zamanda kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı oldukça direnç sağlayan bir organik gübre çeşididir.

Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde mevcut olan sölom sıvısını gübreye geçirir ve gübrenin patojenlere karşı dayanıklılığını sağlar.

Solucanların sindirim sistemlerinde bitkilere yarayışlı olan birçok mikroorganizma, rhizobium bakterileri yani azot bağlayan bakteriler, doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunmaktadır.

Yarayışlı mikroorganizmalar, bitki besin elementleri, sölom sıvısı, rhizobium bakterileri ve enzimler toprağın organik maddesinin artması, Ph ve su tutma kapasitesinin dengelenmesi, biyolojik ve fiziksel yapının iyileşmesine neden olur.

Sosyal Medya
Blog
İletişim Bilgileri
Telefon
0850 885 1 882 - 0 530 462 96 89
E-Mail
info@ilpasol.com.tr
Adres
Edincik Mh. Karabacak Satköy Mevkii No:55 Bandırma / Balıkesir / TÜRKİYE