Blog

Saksıda elma ağacı nasıl yetiştirilir? 

Saksıda elma ağacı nasıl yetiştirilir?

Tohumdan elma ağacı yetiştirmek istiyorsanız, ilk meyveleri  elde etmek için 7-10 yıl beklemeniz gerekecektir. 1 ila 3 yıl içinde elma hasadı yapmak istiyorsanız, 1-2 yıllık aşılı fide satın almak üzere hemen hemen tüm ticari elma yetiştiricileri uyguladığı yöntemi takip etmeniz gerekebilir. Bulunduğunuz bölgenin iklimine göre anaç ve aşılık filizleri dikkatlice seçmek zorundasınız. Elma üretmek için her elma ağacı çeşidinin ihtiyaç duyduğu soğukluk oranı vardır. Yerel tarım uzmanına bu konu hakkında danışmanız tavsiye edilir. 

Anasayfa

Bodur bir elma çeşidi seçmelisiniz (anaç, ağacın yüksekliğini belirler). Bu elma ağacının ömrü tamamen saksıda geçeceğini ve bu duruma uygun olarak büyümesini istediğinizi satıcıya net olarak açıklamalısınız. Tüccarların çoğu standart yüksekliği olan bodur veya yarı bodur ağaçlar satmaktadırlar. 

Elma çeşitlerinin çoğu kendi çiçek tozları ile döllenemez ve dolayısıyla kısırdırlar. Sadece bir elma ağacı yetiştirmeyi planlıyorsanız ve meyve hasat etmek istiyorsanız, kendi çiçek tozları ile döllenebilen bir çeşidi seçebilirsiniz. Alternatif olarak, hemen hemen aynı çiçeklenme dönemine sahip, iki farklı ama uyumlu ağaç türünü yakın bir mesafede yetiştirebilirsiniz. Yerel tarım uzmanına bu konu hakkında danışmanız tavsiye edilir. 

Elma Ağacı Kök Sistemini Öğrenin

Elma ağacının kök sisteminin iki katı büyüklüğünde bir saksı seçin. İlk başta 38 lt’lik bir saksı uygundur. Ağacı saksının içine yerleştiririz ve saksının içinde geri kalan boşlukları toprak karışımı ile doldurmalıyız. Aşılık filizin toprağın yüzeyinden en az 7,5 cm yükseklikte olması gerektiğini unutmayın. Tüm saksıların alt kısmında delikler vardır, böylece iyi drenaj sağlanır. Saksıyı bahçenizde güneşli olan uygun bir yere yerleştirmeniz gerekir. Hemen hemen bütün meyve ağaçları gibi elma ağaçları da meyve üretmek için bol miktarda güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Dışarısı aşırı soğukken saksıları korumalı fakat çok sıcak olmayan bir yere taşıyabilirsiniz. 

Ağacınızı diktiğiniz andan itibaren sulama ve budama yapabilirsiniz. Budama ağacın iyi havalandırılması ve sağlığı için çok önemlidir. Saksıda elma ağacı yetiştirmenin en zor kısmı sulamadır. Aşırı su kök çürüklüğüne yol açtığı için saksıda yetişen birçok elma ağacı hayatta kalmamıştır. Ağacınıza aşırı sulama uygulamaları yapmamaya çok dikkat edin. Genel olarak, elma ağaçlarının temmuz-ağustos aylarında yıllık su isteklerinin yarısı kadar suya ihtiyacı vardır. 

Yıllık olarak, genç yaşta olan ağaç başına 0,5-2 kg NPK 12-12-12 veya 11-15-15 gübreleme uygulaması yapılabilir, olgun ağaç başına ise 3-5 kg NPK 12-12-12 veya 11-15-15 gübreleme uygulaması yapabilirsiniz (5 ila 6 yaşın üzerinde). Elmanızı en iyi şekilde yetiştirmek için İlpasol’un sıvı haldeki humixol ürününü ve humixol mix ürününü kullanmanız tavsiye edilir. Gübreleme Mart ve Temmuz ayları arasında yapılabilir ve yukarıda belirtilen miktarlar 2-3 uygulama için eşit miktarlara bölünebilir. Elma ağacının gübre istekleri hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayın.

Elma ağacı yetiştirirken seyreltme çok önemlidir. İlkbaharve yaz aylarında (Nisan-Temmuz), az gelişmiş veya sağlıksız meyvelerin yanı sıra zararlılar tarafından istila edilmiş meyvelerin yok edilmesi gerekir. Bunu birkaç ay sonra sağlıklı meyvelerin hasadını yapmak için bu meyvelere değerli besinler bırakmak amacıyla yapıyoruz. Elma hasadı çoğu zaman yaz sonundan sonbahara kadar yapılır (Ağustos-Ekim).

İletişim

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
× Whatsaptan Yaz