Blog

ORGANİK VE DOĞAL ÜRÜNLER YETİŞTİRMEK İÇİN…

Organik ürün yetiştiriciliği için mevzuatla belirlenen şekilde üretim yapmak ve bu üretimi İlçe Tarım Müdürlükleri aracılığı ile Tarım Bakanlığı’na onaylatarak sertifika almak gereklidir. Organik tarım sertifikası denilen bu belge, üretim esnasında yapılan kontrollerle başlayan ve ürünün nihai tüketiciye ulaştığı ana kadar devam eden resmi kontrol mekanizması sonucunda verilir ve her yıl yenilenir.

Organik ürün yetiştiriciliği son yıllarda artan talep üzerine bazı çiftçiler tarafından tercih edilen bir üretim yöntemi haline gelmiştir. Ancak her isteyenin organik ürün yetiştiremeyeceğini belirtmek gerek. Çünkü üretim yapılan alandan başlayarak tüm aşamaların ve detayların kanuni şartları taşıması ve bunun yetkililer tarafından onaylanması gerekir. Örneğin organik tarım ürünü yetiştirilecek arazinin ana yola belli bir mesafe uzaklıkta olması, sanayi bölgesine yakın olmaması, hava ve su değerlerinin belirlenen aralıkta bulunması gerekir. Ayrıca tohumun toprağa atıldığı ilk andan itibaren hiçbir kimyasal madde ve sanayi ürünü kullanılmamalı, sun’i hiçbir müdahalede bulunulmamalıdır. Bu gereklilik ürünün tüketiciye ulaştığı ana kadarki tüm aşamalarda aranır.

Organik ürün yetiştirmek isteyenlerin öncelikle bu konuda ciddi bir araştırma yapmaları ve mümkünse eğitim almaları gereklidir. Kulaktan dolma bilgilerle veya kişisel tahminlerle yapılan üretimlere sertifika verilmemektedir. Diğer yandan köy ürünü dediğimiz ürünlerin büyük kısmının da organik olmadığını belirtmekte fayda var. Çünkü köylerde üretim yapan çiftçiler de genellikle kimyasal ilaç ve gübre kullandığı için ürünleri organik olmaktan çok uzaktır.

Son yıllarda üretimde kullanılan kimyasal maddeler insan sağlığına zarar vermekte ve bu durum çeşitli hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı hastalıkların sebebinin doğrudan beslenmeyle alakalı olduğu ise tartışmasızdır. Bu yüzden insanların bir kısmı doğal ve organik ürün tercih etmeye başladılar. Bu da organik ürün yetiştiriciliğini çiftçiler için cazip hale getiriyor.

Ülkemizde organik ürün yetiştiriciliği devlet tarafından da teşvik edilmektedir. Arazinin büyüklüğü veya hayvan sayısı gibi farklı kriterlere göre organik üretim yapan çiftçilere karşılıksız veya uzun vadeli ve faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. Organik ürün yetiştirmek isteyen kişilerin bu konuda İlçe Tarım Müdürlüklerinden bilgi almaları mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
× Whatsaptan Yaz