Blog

Solucan Gübresi Nedir?

 

Solucan Gübresi Nedir?

Solucanlar;hayvansal ve bitkisel atıkları ayrıştırarak toprak içinde açtıkları kanallara taşımak sureti ile beslenirler.Beslenmeleri sonucunda solucanların sindirim sisteminden geçen besinler dışkı olur.Bu dışkılar humus olarak adlandırılır.

Solucanlar, üzerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını(sölom sıvısı) gübreye geçirir.Sölom sıvısı bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar.

Solucanların, sindirim sisteminde çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar,azot fikse eden bakteriler,mikorizal mantarlar,antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunmaktadır.Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.

Solucan gübresinin yüksek değerlikli olmasının nedeni,bitki besin elementlerinin çözünmüş ve bitkiler için hemen yararlanılabilir formda olması,toprağı organik maddece zenginleştiren,Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen,fiziksel yapısını iyileştiren,sebze meyve ve bitkinin verimini ,dayanıklılığını kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı dirençli, kaliteli ürünler elde etmemizi sağlayan organik gübredir.

Solucan gübresi’nin dünyadaki yaygın ismi vermicompost,solucan gübresi üretim biçimine de vermicomposting denir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
× Whatsaptan Yaz